O autorze
Kampania ma na celu promocję dobrych praktyk w zakresie standardów opieki okołoporodowej oraz podkreślenie roli położnej i jej kompetencji. Druga edycja konkursu rozpoczęła się 1 kwietnia i potrwa do 31 grudnia 2015r. Kluczowym elementem kampanii jest wybór najlepszej położnej w Polsce.
Konkurs "Położna na medal" to wyjątkowa inicjatywa, która w 2015 roku po raz drugi nagrodzi położne w całej Polsce. Położne, które w sposób szczególny wyróżniły się podejściem do pacjenta, empatią, współdziałaniem, cierpliwością i wyrozumiałością. W swojej pracy stworzyły partnerskie relacje, dzięki którym zmniejszyły lęk i stres podczas ciąży, porodu i połogu.
W tym roku wyłonione zostaną 3 najwyżej ocenione przez pacjentów położne w kraju, oraz najlepsza położna w każdym województwie.
Pomysłodawcą kampanii jest Akademia Malucha Alantan, która od lat angażuje się w propagowanie zdrowego stylu życia dzieci i rodziców oraz podnoszenie świadomości społecznej tematów związanych z opieką okołoporodową i wychowaniem dzieci.

Skąd wiadomo, że poród już blisko?

Komentarz Haliny Biedroń, położnej, eksperta akcji społeczno-edukacyjnej „Położna na medal”

Skąd wiadomo, że poród już blisko?
Zbliżający się termin porodu, to dla wielu kobiet stresująca sytuacja. Obawiają się, czy na czas rozpoznają jego objawy? Jak twierdzi położna Halina Biedroń, ekspert kampanii „Położna na medal”, nie ma powodów do niepokoju. Organizm wysyła odpowiednie sygnały, które pozwalają ocenić czy godzina zero już nadeszła.

Skurcze przepowiadające
Pojawiają się na kilka tygodni przed porodem, zwane są również skurczami Braxtona-Hicksa. Objawiają się nieregularnym pobolewaniem podbrzusza, odczuwalne najbardziej podczas chodzenia. Ustępują podczas odpoczynku, lub leżenia. Skurcze przepowiadające są treningiem dla macicy, której mięsień napina się, przygotowując się do prawdziwych skurczów porodowych, które wypchną dziecko, kiedy nadejdzie termin rozwiązania.

Obniżenie brzucha
Na 3-4 tygodnie przed porodem obniża się dno macicy, a główka dziecka kieruje się w stronę wchodu do kanału rodnego. Oznaką tego jest obniżenie brzucha. Ciężarna odczuwa łatwiejsze oddychanie , ponieważ zmniejsza się ucisk na przeponę. Zwiększa się jednak częstotliwość oddawania moczu, ponieważ macica mocniej napiera na pęcherz moczowy.


Odejście czopa śluzowego
Czop śluzowy pełni funkcję korka, który zamyka ujście szyjki macicy. Wydalany czop śluzowy jest efektem wolnego skracania i rozwierania szyjki macicy. Może być wodnisty lub galaretowaty, w kolorze krwistym, brązowym lub bezbarwnym. Wydalenie czopa śluzowego może nastąpić w jednym momencie, lub trwać kilka dni.

Zmiany nastroju
Zmieniający się nastrój również może być oznaką nadchodzącego porodu. W tym czasie kobieta ma więcej energii, zapału do wykonywania prac domowych. Zwiększenie apetytu, a nawet napady wilczego głodu to także jeden z symptomów. Organizm gromadzi w ten sposób energię na nadchodzący wysiłek.

Regularne skurcze
Skurcze porodowe to najbardziej pewny objaw zbliżającego się porodu. Początkowo są to pobolewania podbrzusza i krzyża. Są one krótkie, z dłuższymi przerwami. Po pewnym czasie skurcze stają się silniejsze i regularne co 10 minut. Ten sygnał zapowiada, że czas do szpitala.

Odejście wód płodowych
Wody mogą odejść całkowicie lub sączyć się powoli. Należy sprawdzić ich kolor. Prawidłowy to przeźroczysty lub słomkowy. Jeżeli wody są zielone, należy jak najszybciej udać się do szpitala. Kolor ten oznacza, że dziecko wydaliło smółkę. Odejście wód może nastąpić bez odczuwania skurczy, ale mimo to, jest to znak, że poród się zaczął.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...